Edustajat

Ajalla 2013 - 2016

Kaupunginhallituksen kokous 28.1.2013

§ 12 Pirkanpohjasäätiön valtuuskunta 
Pj. Pirkko Koiramäki, varapj. Minna Hiironen
Muut jäsenet: Eero Hiironen, Minna Hiironen, Juhani Määttänen, Pirkko Koiramäki,
Tapio Järvinen, Aila-Anneli Mattinen, Kalevi Lystimäki, Esa Eloranta

§ 13 Lakeudenportin kansalaisopisto
Jäsenet: Unto Kangasniemi ja Pirjo Talonen
Henk.koht. varjajäsenet: Iira Sulkava ja Jukka Marin

§ 14 E-P:n sairaanhoitopiirin kuntayhtymän liittovaltuusto
Jäsenet: Mikko Savola ja Heli Jytilä
Henk.koht. varajäsenet: Elina Pusaa ja Seppo Luoma

§ 15 Seinäjoen ammatillisen koulutuskuntayhtymän yhtymävaltuusto
Jäsen: Kauko Kantola ja varajäsen: Pekka Rasku

§ 16 Kuusiokuntien terveyskuntayhtymän yhtymäkokousedustajat
Edustajat: Heli Hokkanen, Eero Johde, Pirkko Oikari
Varaedustajat: Hannu Pajunen, Pirjo Talonen, Hannu Riihimäki

§ 17 Eskoon sosiaalipalvelujen kuntayhtymän valtuusto
Jäsen: Elina Pusaa ja henk.koht. varajäsen: Heli Hokkanen

§ 18 Kuntapäivien edustajat
Edustajat: Heimo Pirttimäki ja Risto Harju
Varaedustajat: Tapio Järvinen ja Helena Hautakangas

§ 19 Kiinteistötoimitusten uskotut miehet
Veijo Leino, Johanna Kankaanpää, Reima Setälä, Reija Kaskimäki,
Anssi Hietakangas, Mia Korpisalo

§ 20 E-P:n liiton maakuntapäivien edustajat, maakuntavaltuusto
Edustajat: Heimo Pirttimäki ja Tanja Ylä-Pöntinen
Henk.koht. varaedustajat: Risto Harju ja Helena Hautakangas

§ 21 Merkikanto-opiston johtokunta
Jäsenet: Unto Kangasniemi ja Arja Larja
Henk.koht. varaäsenet: Aleksi Koivisto ja Helena Hautakangas

§ 22 Kuusiokuntien 

Seutuneuvosto
Edustajat: Jarmo Pienimäki, Risto Harju, Heimo Pirttimäki, Tapio Järvinen
Henk.koht. varaedustajat: Seppo Karjala, Eero Johde, Hannu Riihimäki, Helena Hautakangas

§ 23 Poliisipiirin neuvottelukunta
Jäsen: Kalle Katvala ja varajäsen: Pirjo Pälvi

 

Kaupunginhallitus 18.2.2013 § 83  
Edustajien valinta osakeyhtiöihin ym. vuosiksi 2013-2016

Suomenselän Kuntokotiyhdistys ry
Edustajat: Helena Hautakangas ja varaedustaja Hannu Riihimäki


Kaupunginhallitus 11.3.2013 § 99 teki yksimielisesti seuraavat valinnat ja esitykset
yhtiökokouksille ja yhdistysten vuosikokouksille vuosiksi 2013-2016:

Kiinteistö Oy Ouluvesi
Hallituksen jäseniksi esitetään (5)
Jarmo Pienimäki, pja Hannu Riihimäki, Johanna Kankaanpää, vpj Reija Kaskimäki, Saara Ylä-Kaarre
ja varajäseniksi (2) Esa Heinänen, Seppo Laine

Kiinteistö Oy Ähtärin Vuokratalot
Hallituksen jäseniksi esitetään (3)
Jarmo Pienimäki, Hannu Riihimäki, Saara Ylä-Kaarre
ja varajäseniksi (2) Johanna Kankaanpää, Reija Kaskimäki

Kiinteistö Oy Ähtärin Sairaalanmäki
Yhtiökokousedustaja Pirkko Oikari
varaedustaja Esa Eloranta
Edustajiksi hallitukseen esitetään (2) Seppo Karjala, Hannu Riihimäki
ja varajäseneksi Risto Harju

Seinäjoki Areena Oy
Yhtiökokousedustaja Risto Harju
varaedustaja Heimo Pirttimäki

As. Oy Koulutie
Yhtiökokousedustaja Kalle Katvala, varaedustaja Ahti Leskinen
Hallituksen jäseneksi esitetään (1) Seppo Karjala
ja varajäseneksi (1) Eija Kuoppa-aho

As. Oy Ähtärin Alataival
Yhtiökokousedustaja Elina Pusaa, varaedustaja Ahti Leskinen
Hallituksen jäseneksi esitetään (1) Seppo Karjala
ja varajäseneksi (1) Eija Kuoppa-aho

As. Oy Tapaninrinne
Yhtiökokousedustaja Kalle Katvala, varaedustaja Ahti Leskinen

As. Oy Leppäkangas
Yhtiökokousedustaja Kalle Katvala, varaedustaja Ahti Leskinen

As. Oy Rantapellontie
Yhtiökokousedustaja Kalle Katvala, varaedustaja Ahti Leskinen

As. Oy Ähtärin Poutapuisto
Yhtiökokousedustaja Kalle Katvala, varaedustaja Ahti Leskinen

As. Oy Ähtärin Pöyhösenrivi
Yhtiökokousedustaja Kalle Katvala, varaedustaja Ahti Leskinen

Ähtärin Energia ja Vesi Oy
Hallituksen jäseniksi 3 vuodeksi esitetään (5)
Eero Johde, Seppo Luoma, Veijo Leino, Ilkka Kajander, Tapio Järvinen
Hallituksen varajäseniksi (3) esitetään yhdeksi vuodeksi
1. Jorma Hakola, 2. Esa Eloranta, 3. Helena Hautakangas

Ähtärin Matkailu Oy
Hallituksen jäseniksi esitetään (2) Jarmo Pienimäki, Pirkko Oikari
ja varajäseniksi (2) 1. Jari Lind, 2. Jukka Marin

Moksunniemi Oy
Yhtiökokousedustaja Hannu Riihimäki, varaedustaja Jukka Marin
Hallituksen jäseniksi esitetään (3) Risto Harju, Jarmo Pienimäki, Mikko Annala
ja varajäseniksi (3) 1. Varpu Sankelo, 2. Tapio Järvinen, 3. Risto Jekunen

Moksunniemen Golf Oy
Yhtiökokousedustaja Heimo Pirttimäki, varaedustaja Pekka Tupamäki

Koillis-Satakunnan Sähkö Oy
Yhtiökokousedustaja Risto Harju, varaedustaja Tapio Järvinen
Hallintoneuvostoon jäseneksi esitetään 2013 alkaen Heimo Pirttimäki,
2014 alkaen Tapio Järvinen, 2015 alkaen Veijo Leino.
Hallituksen jäseneksi esitetään 2013 Eero Johde

Ostolanhovi ry, Ähtärin palvelutalot ry
(laitettiin pöydälle, päätetään kh 25.3.2013)

Lehtimäen Sähkö Oy
Yhtiökokousedustaja Markku Niemi, varaedustaja Vesa Haarala

LifeIT Oy  (toiminta päättynyt/päättynee 2013 )
Yhtiökokousedustaja Juhani Rinta-Rahko, varaedustaja Matti Turpeinen

Lehtimäen Matkailu Oy
Yhtiökokousedustaja Varpu Sankelo, varaedustaja Eija Kuoppa-aho

Ähtärin Linja-autoasema Oy
Hallituksen jäseneksi esitetään (1) Esa Eloranta, ja varajäseneksi (1) Reima Setälä

Verkko-osuuskunta Kuuskaista
Vuosikokousedustaja Veijo Leino

Lakeuden Etappi Oy
Yhtiökokousedustaja Tapio Järvinen, varaedustaja Pekka Tupamäki
Ehdokkaat hallitukseen (1) Heimo Pirttimäki ja varalle (1) Risto Harju

Kuusiokuntien Kehittämisyhdistys ry
Vuosikokousedustaja Johanna Kankaanpää

Vuorenmaan Hiihtokeskus Oy
Yhtiökokousedustaja Osmo Sivén, varaedustaja Pekka Tupamäki

Mäntyrinne ry
Vuosikokousedustaja Pirkko Oikari, varaedustaja Hannu Pajunen

Kokemäen Vesistön Vesiensuojeluyhdistys ry
Vuosikokousedustaja  Ari Kanervisto, varaedustaja Elina Pusaa

Ähtärinreitin vesistön neuvottelukunta
varsinaiset jäsenet (2) Elina Pusaa, Johanna Kankaanpää
sihteeri Kirsi Haapa-aho

Etelä-Pohjanmaan Kauppakamari
Vuosikokousedustaja Jarmo Pienimäki, varaedustaja Varpu Sankelo

Etelä-Pohjanmaan Korkeakouluyhdistys ry
Vuosikokousedustaja Pekka Rasku, varaedustaja Aleksi Koivisto

Pohjanmaan Pelastusalan Liitto
Vuosikokousedustaja Mikko Annala, varaedustaja Hannu Järvenpää

Rautatieliikennetyöryhmä
Varsinainen jäsen Mikko Savola, varajäsen Jarmo Pienimäki

Tiekunnat
Varsinainen edustaja Mikko Annala, varaedustaja Tapio Järvinen

Etelä-Pohjanmaan Kotiteollisuusyhdistys ry
Vuosikokousedustaja Ulla Akonniemi, varaedustaja Johanna Kankaanpää

Suomenselän Invalidit ry
Vuosikokousedustaja Unto Kangasniemi, varaedustaja Helena Hautakangas

Ouluveden osakaskunta
Vuosikokousedustaja Ilkka Kajander, varaedustaja Esa Heinänen

Kalastuskunnat
Varsinainen edustaja Esa Heinänen, varaedustaja Seppo Laine

Foodwest Oy
Yhtiökokousedustaja Iira Sulkava, varaedustaja Reima Setälä

Pohjanmaan Matkailu Oy
Vuosikokousedustaja Varpu Sankelo, varaedustaja Irma Kuoppala

E-P:n Rahasto Ky
Yhtiömies Seppo Karjala, varayhtiömies Jarmo Pienimäki

Kuntarahoitus Oy
Yhtiökokousedustaja Jarmo Pienimäki, varaedustaja Seppo Karjala

Vt. 18 seurantaryhmä
Varsinainen jäsen Mikko Savola, varajäsen Jarmo Pienimäki

Emineo Oy (TeknoCenter Oy)
Yhtiökokousedustaja Jarmo Pienimäki, varaedustaja Varpu Sankelo

Ähtärinjärven Uutisnuotan toimitusneuvosto
Jäsenet (7) Heimo Pirttimäki, Hannu Riihimäki, Tapio Järvinen, Eero Johde,
Risto Harju, Helena Hautakangas, Esa Eloranta.

Ähtärin Eläinpuisto Oy
Yhtiökokousedustaja Heimo Pirttimäki, varaedustaja Esa Heinänen
Hallituksen jäseniksi esitetään  (6), (5-8) Jarmo Pienimäki, Risto Harju, varajäseniä ei valita.

Ähtärin Liikekeskus Oy
Yhtiökokousedustaja Heimo Pirttimäki, varaedustaja Risto Harju
Hallituksen jäseneksi esitetään (1) Mikko Annala

Osayleiskaavan ohjausryhmä
(9 jäsentä)  Heimo Pirttimäki, Risto Harju, Seppo Laine, Mikko Annala, Jari Lind, Jarmo Pienimäki,
Ilkka Kajander, Varpu Sankelo, Eija Kuoppa-aho, Hannu Tuppurainen

Ähtärin Teollisuuskiinteistöt Oy
Hallituksen jäsenet (3) Risto Harju, Varpu Sankelo, Ilkka Kajander

Ähtärinreitin vesistön vesienhoidon yhteistyöryhmä
Edustaja Kirsi Haapa-aho, varaedustaja (Soini ?)  Ähtärin esitys:  Esa Heinänen

Ähtärin Liikunnan Tuki Oy
Esitys hallituksen jäseniksi (2) Joonas Mattila, Osmo Sivén

Ähtärin Kumppanuusosuuskunta
Osuuskuntakokouksen edustaja (1) Johanna Kankaanpää, varaedustaja (1) Pekka Tupamäki
Esitys osuuskunnan hallitukseen (1)  Saara Ylä-Kaarre

Kuudestaan ry, strategian valmistelun työryhmien jäsenet
1.Kehittyvät elinkeinot ja yrittäjyys: Tanja Ylä-Pöntinen, Reija Kaskimäki
2.Viihtyisyys ja vapaa-ajanmahdollisuudet: Auni Syrjänen, Pekka Tupamäki
3.Hoidettu ja viihtyisä ympäristö: Esa Eloranta, Elina Pusaa, Jukka Karén